Nebuď ovce

06. 05. 2015  |  Rubrika: Dago  |  1 Komentář

„Nebuď jako stádo! Nejdi s davem! Vždy dělej opak toho, co většina!“

Znáte tyhle poučky? A upřímně, fungují vám? 🙂 Člověk JE ovečka, člen sociální skupiny, stáda. Takto jsme se vyvinuli a jednat ve většině situací podobně jako ostatní je funkční strategie energeticky nejméně náročného přežití.

Pozorováním a napodobováním se v každém stádu šíří informace, jejíž zdroj nemusí být jedinci hned zjevný. Pokud stádo utíká před predátorem, většina členů stáda jej vůbec nevidí, prostě jen věří všeobecně sdílenému impulzu. Radši se stokrát rozběhnout se stádem zbytečně, než jednou zůstat stát sám na pláni vydaný na pospas smečce hladových lvů.

Mladá kráva (mladý vůl), která tohle udělá jen proto, že opovrhne zkušenostmi stáda, si možná chvíli připadá jako rebelka, ale lvi jí brzy ukážou, že je prostě jenom hloupá kráva (hloupý vůl), která zůstala sama.

Ve skutečnosti je napodobování a „chůze s davem“ jednoduchý evoluční prostředek, jak šetřit síly a mozkovou kapacitu na něco opravdu důležitého. Na něco, čemu rozumíte, v čem jste expert, víte víc nebo vidíte dál než ostatní a je tam tedy smysluplné jít proti přesvědčení ostatních.  Zautomatizovat si devadesát procent lidských činností na základě kopírování zkušeností jiných, vám dá tu sílu čas a energii vyniknout v té oblasti deseti procent, kde jste možná jedineční. Tam se vyplatí nejít s davem, nebýt ovce a nebát se zůstat chvíli sám. Ale jen tam!

Vizionář jde často sám, ukazuje směr a prošlapává cestu. Ale jen tam, kde opravdu má svoji vizi. Kde může lidem ukázat něco nového, přínosného nebo aspoň zábavného.

Znáte ty lidi co poučují, provokují, vybočují jen proto aby se odlišili, aby na sebe strhli pozornost. Absenci vizí a životních cílů nahrazují přebytkem rozumování a hodnocení ostatních.

„Nebuď jako stádo! Nejdi s davem! Udělej opak toho, co většina!“

Tohle byste měli přijímat jen od člověka, kterému opravdu věříte a jen v oblasti o které víte, že jí rozumí. Pokud totiž někdo začne vykřikovat tyto klišé, snaží se s ostatními většinou zase jenom manipulovat a přesvědčit je o své „pravdě“. Být ta ovce, člen stáda, pracovat ve prospěch své skupiny je často nejen výhodné ale vnitřně i odvážné.

Daleko víc než sociální skupina („stádo“) nás svazují vlastní myšlenkové smyčky. Vědci nějak spočítali, že člověka napadne v průměru 60 tisíc myšlenek denně – to je obrovská tvořivá síla. Bohužel 96 procent těch myšlenek je prý úplně stejných jako myšlenky předchozího dne. což je podle mě tragédie.
Být ovečka dává svobodu.

Svobodu k vlastní tvorbě a sebeurčení v úzkém směru, kde to má smysl.

Marek Chlíbek – Dago

dago-les-magi

1 komentář to “Nebuď ovce”

  1. Dana Jančúchová napsal:

    Dobré je to. Zase jiný náhled, prima!

Vložit komentář

 
 
Služby funkční Magie